سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آشنایی با روش تهیه آلبالو پلو


 

 • آشنایی با روش تهیه آلبالو پلو

  یک کیلو برنج
  2 کیلو آلبالو
  یک کیلو شکر
  یک عدد مرغ متوسط
  یک عدد پیاز متوسط
  150 گرم روغن
  یک قاشق چای‌خوری زعفران سائیده شده
  به مقدار دلخواه خلال بادام و پسته

  برنج را شسته و با نمک خیس کنید. هسته آلبالو را گرفته، شکر را روی آن بریزید و سپس روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید. بعد از10 دقیقه آنرا از روی حرارت بردارید تا رنگش تیره نشود. آلبالوی پخته را از صافی رد کنید. شربت آن را روی حرارت گذاشته تا بجوشد و کمی غلیظ شود.

  در صورت اضافه بودن شربت، می‌توانید بعداً از آن استفاده کنید. مرغ را با پیاز، نصف زعفران حل شده، نمک و یک لیوان آب بپزید تا به مقدار یک فنجان آب مرغ باقی بماند. استخوان‌های مرغ را از گوشت آن جدا کنید و گوشت آن را تکه تکه کنید. برنج را آبکش کنید. مغز برنج زیاد نپزد.

  در قابلمه کمی روغن بریزید. برنج را با آلبالو لابلای هم بریزید و یک کفگیر از آلبالوها را کنار بگذارید که بعداً صرف تزئین روی برنج کنید. مقداری روغن داغ را با آب مرغ روی برنج اضافه کنید. خلال بادام را شسته و کنار آلبالو پلو بریزید.

  برنج باید با حرارت ملایم دم بکشد و 10تا 15دقیقه قبل از دم کشیدن کامل برنج، مقداری ازشربت آلبالو و خلال پسته را به برنج اضافه کنید. سپس برنج را در دیس کشیده روی آن را با گوشت مرغ و آلبالویی که برای تزئین کنارگذاشته بودید و بقیه زعفران حل شده، خلال بادام و پسته تزئین کنید.

  منبع: تبیان