سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نیم ساعت بین آغاز رگبار و سیلابی شدن تهران زمان داریم | نصب سنسورهای هشدار سریع سیل


 

 • نیم ساعت بین آغاز رگبار و سیلابی شدن تهران زمان داریم | نصب سنسورهای هشدار سریع سیل

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، رضا کرمی رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به بارش باران در تهران و امکان وقوع سیل اظهار کرد: تغییرات اقلیمی از ابتدا روی کره‌ زمین اتفاق افتاده و ادامه‌ دارد، در حال حاضر نیز کارشناسان در دنیا معتقدند که منطقه ما به سمت تغییر اقلیم می‌رود.

  وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته آب ورودی به کانال‌های شهر تهران متعلق به برف‌های ذوب‌شده بود، عنوان کرد: از بهار امسال با افزایش بارندگی، آب حاصل از ذوب برف‌ها در مدت زمان نیم ساعت وارد کانال‌ها می‌شود. در واقع با ذوب شدن برف‌ها و شدت یافتن بارندگی‌ها، آب جمع‌شده از نوک کوه در کمتر از 30 دقیقه از طریق دره‌ها به رودها وارد شده و به تهران می‌رسد. یعنی از زمانی که رگبار آغاز می‌شود تا رسیدن به وضعیت سیلاب در تهران 30 تا 45 دقیقه بیشتر زمان نداریم.

  رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به نقش مهم آبخیزداری در جلوگیری از بروز سیلاب، توضیح داد: آبخیزداری برای این امر برنامه‌هایی دارد اما بودجه‌ای برای اجرای ندارد.

  کرمی با اشاره به انعقاد قراردادی به منظور نصب سنسورهای هشدار برای جلوگیری از بروز سیل، تصریح کرد: بر اساس مدل‌های هیدرولیکی که سازمان و پژوهشگاه هواشناسی برای ما تهیه کرده است مدل‌های هیدرولیکی مشخص شده و بر اساس مقدار بارانی که می‌بارد، می‌توانیم  هشدار دهیم که به عنوان مثال، نیم ساعت دیگر در این نقطه سیل می‌آید تا تلفات کمتر شود.

  وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه این برنامه تا پایان سال محقق شود، گفت: امیدواریم تا آخر سال 10 سنسور هشدار نصب کنیم، اما در مورد مدل‌های هیدرولیکی نیاز به زمان داریم. البته اقدام خوبی که در زمستان سال گذشته و بهار امسال انجام شد، این بود که لایروبی‌های خیلی جدی صورت گرفت و باعث شد آن مقدار بارانی که بارید از سطح کانال‌های ما بالاتر نیاید.

  رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه لایروبی‌ها باید به صورت مستمر انجام شود، عنوان کرد: این کار انجام می‌شود و عمدتا این موضوع برعهده معاونت‌های فنی و عمرانی و خدمات شهری است و ما فقط بر عملکرد آنها نظارت می‌کنیم و به مناطق‌ می‌گوییم که کانال‌ها را رصد کنند.

  وی با بیان اینکه نقاط خطرآفرین کاملاً مشخص شده و نقشه‌ها موجود است، گفت: البته در این باره مشکلاتی از جمله عبور لوله‌های گاز از میان کانال یا ریزش سنگ‌های بزرگ از کوه‌ها به روددره‌ها وجود دارد. این سنگ‌ها پشت لوله‌ها گیر کرده، آب جمع می‌شود و تبدیل به سیل می‌شود. در این میان سازمان مدیریت بحران نقش هشداردهنده دارد و وظیفه اصلی در این باره بر عهده معاونت‌های خدمات شهری و فنی و عمران است.